SEO (Arama motoru optimizasyonu )’da 2012 trendleri

2 Nis

2012 dijital dünya trendleri, seo, sosyal medya etkilerini birleştirerek hazırladığımız 2012 SEO Trendleri yazı dizimizde yeniliklerin ne yönde olacağını sizlerle paylaşıyoruz.

Seo ve sosyal medya’nın önemi daha da artıyor yeniliklerden haberdar olmak için yazı dizimizin devamını aşağıda bulabilirsiniz.

1) Gerçek kişi oylamaları
Sitelerin artık otomatik olarak oluşturulan oylamalar yerini gerçek ziyaretçilerin verdikleri puanlar artık daha önemli hale geldi.

2) Mobil Aramalar
Akıllı telefon fiyatlarının neredeyse herkes tarafından ulaşılabilir konuma gelmesiyle mobil armalardaki artışta buna paralel olarak devam ediyor.Mobil aramalardaki bu artış karşısında firmalar mobil aramalarda üst sıralara çıkmak için yarışmalarıda yeni SEO trendlerinden.

3) Sesli Aramalar
Akıllı telefonların artmasıyla hayatımıza giren yeni kavramlardan biri sesli aramalar.Google’un ve Apple’ın bu servisleri yaygın olarak kullanılmaya başlandı.Bu servisler arama yapmayı kolaylaştırdığı için yakın zamanda hızla gelişmeye devam edecek ve bizim sık kullandığımız bir araç olacak.

4) Miktar Değil Kalite
Bir sitenin ne kadar fazla içeriğinin olduğundan çok o site içeriğinin kalitesi SEO açısından önem kazanmakta.İçeriğin kalite ölçütü ise özgünlük.Site içeriğinde olabildiğince özgün ve kaliteli içerik ziyaretçinin o sayfaya olan ilgisini arttırıyor.

5) CRO Herkesin Dilinde
CRO (Conversation Rate Optimization) yani dönüşüm oranı optimizasyonu.Anlamı ise sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadarı sizin ürün veya hizmetlerinizi tüketiyorun bir oranı.Bu oran özellikle internet üzerinden iş yapanlar için çok önemli çünkü siteye giren kullanıcıların kalitesinin bir ölçütü CRO.Eğer iyi optimize edilmiş bir site ile ziyaretçileri karşılarsanız iyi dönüşüm oranları elde edersiniz.CRO ile aynı zamanda trafik kaynaklarının etkin kullanılmasının bir ölçütü olarak 2012’de çok konuşulacak bir kavram.

6) Kişiselleştirilmiş Arama
Birçok arama motoru kişiselleştirilmiş arama sonuçları için adımlar attı özellikle Google, kişiselleştirilmiş aramaya yönelik attığı büyük bir adım olarak, daha da kişiselleştirilmiş aramayı “Search Plus Your World“ı (SPYW) başlattı.Bu gelişme ile birlikte Google+ arkadaşlarımızın içeriklerini Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterilmesini sağlayarak aramasonuçlarını filitreliyor ve daha iyi sonuçlarla karşılaşmamızı sağlıyor.Bu yeni özellik ile firmaların Google+’ı SEO stratejilerini oluştururken önemli bir yere koyması gerektiğini gösteriyor.

Arama sonucunda sitenizin altında çıkan iki satırlık özet bilgi kullanıcılar açısından önemi giderek artan ve kullanıcı kararını etkiliyen en önemli faktörlerden biri .SEO stratesi oluşturulurken mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu.Bu alan müşeterilerimizle temas noktamız ve yaptığımız işi iyi özetlememiz önemli.

7) Pozisyona Göre Tıklamalardaki Düşüş Trendi
Yapılan araştırmalar gösteriyorki artık arama sonuçlarında ilk sırada olmaktan çok ilk sayfada olmanın önemi artıyor.2006 yılında arama sonuçlarında ilk sırada yer alan site %42 tıklanma oranına sahipken 2010 yılında %34,5’a ve 2011 de bu oranın %18,2 ye kadar gerilediği görülmektedir.

8) Link İnşaa Teknikleri
Geleneksel SEO mantığı ile baclinkler alınması artık arama motorları açısından değerini yitirmekte ve agresif şekilde bu linkleri inşaa eden firmalar Google tarafından çeşitli şekilde cezalandırılmaktadır.SEO stratejisi oluşturulurken bunun optimum düzeyde tutulması çok önemli bir konu haline gelmiştir.

9) Sosyal Medya
SEO stratejisi oluştururken atlanmaması gereken bir konuda sosyal medyadır.Özellikle kişiselleştirimiş arama sonuçlarını direk etkileyen bu hesapların SEO stratejileri ile yönetilmesi gerekmektedir.Sosyal medyada paylaştığımız içeriklerin özgünlüğü ve bu içeriklerin paylaşılması arama sonuçlarını etkileyen faktörlerden biridir.

Kaynak: Kingseo.com

Reklamlar

Bir Yanıt to “SEO (Arama motoru optimizasyonu )’da 2012 trendleri”

  1. tvturka 16 Nisan 2012 7:59 PM #

    Türk Arama motorları
    http://www.aramamotorlari.cjb.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: