Tabletin Reklam Standartları Belirlendi

3 Mar

Pazarlama dünyasının farklı kesimlerinden dev isimleri bir araya getiren ‘The Pool’ adlı proje tamamlandı. VivaKi öncülüğünde gerçekleştirilen ve tüm sektörü kapsayan araştırma ile tablette yer alan reklamların standartları belirlendi.

Küresel bir araştırma olan “The Pool’ ilk olarak 2010 yılında VivaKi tarafindan, online endüstri için en iyi reklam formatını saptamak amacı ile başlatılmıştı. Online videolarda yer alan reklamlar için tercih edilen standartların belirlenmesinin ardından projenin odak noktası 2011 yılı itibariyle tablet oldu.

Toplamda 26 ABD kökenli reklamveren ve yayıncı kuruluşun katılımı ile güçlenen projede üç aşamalı (kantitatif, kalitatif ve saha araştırmaları) bir araştırma sürecinden geçildi. 20 milyon ABD’li tüketicinin dahil olduğu araştırmada 37 reklam formatı, 14 aylık bir süreç boyunca teste tabi tutuldu.

Araştırma sonucunda hem tüketiciler hem de ‘The Pool’ grubuna dahil profesyoneller tarafindan üç reklam favori olarak belirlendi.

Kazanan modeller arasında “Banner to full page’ ilk sırada yer aldı. Temeli banner’lara dayanan bu tür, standart banner’lardan farklı olarak genişleyip tam ekrana geçmeleri için fark yaratıyor. Tam sayfa haline gelen bu banner tipi, daha kuvvetli bir etkileşime olanak sağlıyor. Tercih edilen formatlardan bir başkası ‘Tre-roll with Overlay’ oldu. Formatın en önemli özelliği tüketicilere izledikleri videodan ayrılmadan ek videolar, oyunlar ve sosyal medya aracılığı ile markalarla etkileşim kurma fırsatı sunuyor olması. Üçüncü favori format ise tablet döneminin ‘basılı reklamları’ olarak adlandırılan Rich Media Interstedal oldu.

Görsel

Tablet yeni bir hediye, değerlendirmek gerek

VivaKi Genel Müdür Yardimcisi Tracey Scheppach, araştırmanın başladığı dönemde tabletlerin henüz emekleme aşamasında olduğunu söylerken, oyunun kurallarını tamamen değiştirecek olan bu cihazların reklam potansiyelini öğrenmek için çalışmaları gerektiğini bildiklerini söyledi. Yapılan araştırmanın derinliğinden hiçbir şüphe duymadıklarım belirten Scheppach, alınan sonuçların tablet kullanıcılarını başarılı bir sekilde temsil ettigini iddia etti. Aynı zamanda projenin kurucusu olan Scheppach sözlerini Steve Jobs’un pazarlamacılara büyük bir hediye verdiğini ve şimdi sıranın bunu pazarda kullanmakta olduğunu vurgulayarak noktaladı.

Görsel

(Kaynak: Mediacat & Vivakiconnected)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: